Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

 

W roku 2019 r. wystąpią w Elblągu:

 

Studio teatralne Danko z Kaliningradu (Rosja) - “Bremscy muzycy”

Kaliningrad Regional Children’s and Youth Non-Governmental Organization Disabled Maria Studio Danko (Kaliningrad-Rosja)

Spektakl “Bremscy muzycy” w wykonaniu grupy teatralnej złożonej z osób z niepełnosprawnością intelektualną. Grupa od lat uczestniczy w Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie, Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych w Elblągu oraz festiwalach w Moskwie.

 

 

Książkowy Teatr Cieni, „CYBERIADA”, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, filia nr 7 - „Dziewczynka z zapałkami” H.Ch. Andersen, „Bajki” Ezopa: „Paw i żuraw”, „Wilk i koza”, „Dąb i trzciny”

  Scenariusz: na podstawie „Bajek” Ezopa

  Projekty i wykonanie lalek, animacja: Zespół

  Reżyseria, prezentacja: Ewa Prelewska

Teatr cieni to... jakieś czary. Kiedy na rozświetlonym tle pojawiają się ciemne sylwetki bohaterów, każda opowiadana historia wydaje się bardziej tajemnicza. Za pomocą prostych środków przekazu teatr ten dociera zarówno do młodszej, jak i do starszej widowni – niezwykle poetycki, a jednocześnie oszczędny wręcz symboliczny.

Znany w wielu rejonach świata i wykorzystywany w formie współczesnej, jak i tradycyjnej, gdzie lalki wykonywano ze skóry.

Dziś najprościej zrobić je z papieru, więc przygotowanie spektaklu nie nastręcza wielu trudności. To właśnie ta prostota i magia sprawiły, że w bibliotece "Cyberiada" narodził się pomysł powstania teatru cieni, „Książkowego teatru cieni”. Książki, literatura jako element terapii znane są przecież nie od dziś, więc miejsce na spotkania z osobami niepełnosprawnymi było idealne. Wybór repertuaru też nie jest przypadkowy – to bajki, ale te, które nas czegoś uczą i pokazują, jacy jesteśmy lub jacy możemy być.

Zaczęliśmy od mądrych „Bajek” Ezopa, które mówią o zaufaniu, akceptacji i o naszych „wadach”, w których każdy może dostrzec zalety. Pokażemy też historię, która zawsze wzrusza nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia -„Dziewczynkę z zapałkami” Hansa Christiana Andersena.

Każdy z etapów – praca z tekstem, przygotowanie lalek, animowanie nimi – był dla uczestników ważny i sprawiał ogromną satysfakcję.

Zespół Książkowego Teatru Cieni składa się z 8 osób, które wchodzą również w skład Klubu Młodzieży Niepełnosprawnej działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu.

   Nagroda Specjalna na XXXIII Grodzkim Forum Teatrów Szkolnych 2018 za „Bajki” Ezopa

   Nagroda Specjalna na XXIV Przeglądzie Przedstawień Kolędniczych, Misteriów Bożonarodzeniowych, Jasełek oraz Szopek Noworocznych   2019 za baśń „Dziewczynka z Zapałkami”

 

 

 

 

 

Teatr RECEPTA, Stowarzyszenie ECCE HOMO - „Dopóki walczysz, jesteś Zwycięzcą”

Teatr działa od 5 lat i tworzy go grupa zwariowanych, pokręconych szaleńców, dla których Teatr stał się sposobem na życie oraz eksplozją swoich ukrytych emocji. Emocji, które są na tyle niebezpieczne, że odzwierciedlenie ich możecie Państwo oglądać, przeżywać i zagłębiać się w ich mroczną piękność. A tak naprawdę jest ucieczką od codzienności, bólu, samotności, która jest nieodzownym, a czasami jedynym, towarzyszem ich życia. Tegoroczny laureat Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych w Tczewie.

„Dopóki walczysz, jesteś Zwycięzcą”. Teatr plastyczny. Spektakl opowiada o Rodzinie, która zostaje wplątana w wir wojny, oraz o tym, jakie skutki ona za sobą niesie. Ukazujemy równocześnie odczucia po stronie osób oczekujących (Kobiet) na powrót mężów, synów oraz mężczyzn porozrzucanych w różne części świata w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym dla obu stron. Jednak nadzieja umiera ostatnia.